ØSTART & VESTART

Smerlingerne var til at tale med denne gang

Nogle arter er meget egnsbestemte, og så må man jo flytte sig der hen hvor de bor. Smerlingen har til huse i det sydøstlige Jylland, mens Strømskallen kun findes i det Vestjyske. – Har man først fundet dem, er det såmænd ikke fordi de er så svare at fange, – så det gjorde jeg… 🙂

Den fine lille Strømskalle kan fanges med en lille ormeluns under et penneflåd. – Jeg har et å-spot hvor der er en nogenlunde god bestand i varierende størrelser. – Denne gang blev til et par stykker i den mindre afdeling:

De findes dog op til 31,5 cm, som er den stående danske rekord (i øvrigt fanget af min makker Søren Bøgedal helt tilbage i slut-80’erne). – Jeg har selv fået dem op til 28 centimeter – et eksemplar som lidt overraskende huggede på en spinner:

En stor Strømskalle på 28,0 cm

– Og så skulle de flotte små Smerlinger udfordres i det østjyske. – Det gik ganske fint, da jeg efter en time stemplede ud med to pæne eksemplarer i akvariet. – Den største på 12,2 centimeter hvilket er ny PR :-). Den sjældent sete strømvands-art er nataktiv, og fanges bedst med et lille lokkende stykke regnorm. Jeg synes det er en rigtig smuk lille fisk:

De er sgu da lidt nuttet med deres små skægtråde. – De minder vildt meget om dens betydeligt større “fætter” Barben, som desværre ikke findes i Danmark. Jeg fangede dem i Belgien for en håndfuld år siden – fed oplevelse. – Læs evt. rapporten her: BEAVERS & BARBELS

“Vestjyden” og “Østjyden” blev årets UL-arter nummer 45 og 46 – jagten fortsætter…


Skriv en kommentar